Rzeźba

DSC 7381net

Spośród wszystkich dziedzin działalności artystycznej człowieka, rzeźbiarstwo jest bezsprzecznie najbliżej związane z kamieniarstwem. Rzeźbiarz, wybierając jako materiał swojej pracy kamień naturalny, posługuje się tymi samymi technikami i narzędziami, którymi posługują się kamieniarze.

DSC 7389net

Fundacja „Bazalt” włączyła się w działalność osób (przede wszystkim panów Zenona Kiszkiela i Adama Wyspiańskiego) i instytucji (Urzędu Miasta, Strzegomskiego Centrum Kultury), organizujących w Strzegomiu od 2006 roku sympozja rzeźby w granicie. To dynamicznie rozwijające się wydarzenie artystyczne zaowocowało powstaniem kilkudziesięciu rzeźb, które ze strzegomskiego Rynku uczyniły ciągle zmieniającą się galerię sztuki. Rzeźby ze strzegomskich sympozjów stają się elementem wyróżniającym miasto nie tylko na Dolnym Śląsku, choć właśnie tu, dzięki wystawom na wrocławskim Rynku, są jego najbardziej rozpoznawalnym ambasadorem.

Relacja filmowa: 2010 cz. 1, 2010 cz. 2, 2012.

Sympozja pozwoliły także rzeszy kilkudziesięciu artystów rzeźbiarzy zapoznać się z surowcami oraz możliwościami technologicznymi strzegomskich firm kamieniarskich. 

Pragnąc rozwinąć potencjał tkwiący w kamieniarstwie i przyciągnąć do Strzegomia jeszcze większą grupę rzeźbiarzy, studentów i uczniów szkół plastycznych, Fundacja „Bazalt” podjęła starania zmierzające do utworzenia miejsca pracy twórczej zlokalizowanego na terenie nieczynnego kamieniołomu Bazalt. Wątek artystyczny jest jednym z ważniejszych kierunków planowanego zagospodarowania tego terenu.

 

DSC 7385net

W celu realizacji tego projektu prowadzone są rozmowy z różnymi środowiskami zainteresowanymi tematem, od uczelni artystycznych zaczynając, przez rzeźbiarzy, na kamieniarzach kończąc. 

Powrót do spisu
Nasz Facebook
YouTobe